LUCSKAI KŐTEMPLOM

é.sz. 48.639466
k. h. 20.725468

Megközelítés autóval: Lucska Hárskút település felől közelíthető meg, amely a Kassa (71 km) és Rozsnyó (17 km) közötti főút mentén található. A falu felső részén egy betonösvény és lépcsők vezetnek a helyi temetőhöz, amely mögött a huszita templom található.

A Szádelői-völgy közelében, a megközelítőleg 17 km-re Rozsnyótól elterülő Lucska községben egy erődfallal körülvett középkori templom romjai láthatók. A falu fölé csúcsosodó sziklateraszon található középkori műemlék szabadon látogatható.

Lucska falu a Csermosnya-patak völgyében fekszik, ahol a szűk Barkai-völgy hirtelen kitárul és egyedi szépségének teljes pompájával bűvöli el a Szádelői-völgy irányába tartó utazót.

A falu fölé csúcsosodó sziklateraszon, a romjaiban is impozáns középkori erődtemplom-maradványt a helyi hagyomány leegyszerűsítve, csak mint régi templomot tartja számon. Az apró, egyhajós, egyenes szentélyzáródású templom egyike azon gömöri, korai gótikus falusi templomoknak, amelyet a történelem viharai már csak, mint romot hagytak ránk.

Az írásos feljegyzések a templomot először 1409-ben említik a tornai váruradalom részeként, amelyet Zsigmond király adományozott Besenyő Pálnak. A gömöri, korai gótikus stílusban épült emplom a 13. század első feléből származik és Kisboldogasszony tiszteletére lett felszentelve. A 15. század első felében kőből készült védőfallal építették körül, amelyben egy őrtorony is helyet kapott. Mivel a kis erődítmény a Giskra hadsereg kezében volt, a helybéliek a legenda miatt huszita templomként is emlegetik.

Még a 20. század elején szentmiséket tartottak benne. 1945-ben a II. világháború alatt azonban jelentősen megsérült, amikor a frontra vonuló német katonák állomásoztak benne. Egy szovjet tank által közvetlen találat is érte, amely megpecsételte sorsát.

Napjainkban a látogatók már csak a templom külső falait és az évek során a magasságából is jócskán veszített védőfalat, illetve az őrtornyot csodálhatják meg.

A templom részleges felújítása és helyreállítása a 20. század 70-es éveiben valósult meg. A 80-as évek elején kulturális emlékművé nyilvánították, 1992-től pedig a vidéki műemlékvédelmi zóna részét képezi. Minden év július elején, Husz János halálának emlékére ökumenikus istentiszteletet és komolyzenei koncerteket tartanak ezen a helyen, a szlovákiai cseh nemzeti kisebbséget tömörítő egyesület, a kassai székhelyű Český spolek szervezésében.

Fontos megemlíteni, hogy a templomnak helyet adó terület ökológiai szempontból Szlovákia legtisztább térségei közé tartozik. Ezért is nagyon sok turista keresi fel ezt a helyet, ugyanis a nyugodt természeti környezetben igazán kedvezők a feltételek az üdülésre.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit sed.

Follow us on